Chystá se superdávka: Největší revize sociálních dávek za posledních 30 let
10. února 2025
Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo rozsáhlou změnu sociálních dávek. Ta by měla zjednodušit administrativu a umožnit více nízkopříjmovým rodinám, aby na ni dosáhly. Takzvaná superdávka by se pak odvíjela nejen od aktuálního stavu, ale i od aktivity příjemce. Novelu čeká druhé čtení v Poslanecké sněmovně.
Současný stav
Systém sociálních dávek v České republice je sice poměrně štědrý, ale zároveň komplikovaný. Je upraven 2 zákony:
- zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, který upravuje přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, porodné, rodičovský příspěvek a pohřebné a
- zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, kde je právní úprava příspěvku na živobytí, doplatku na bydlení a mimořádné okamžité pomoci.
Postup podle obou těchto zákonů se mnoha ohledech liší. U některých druhů podpory se sleduje pracovní aktivita, u jiných zase příjmy, v některých případech je právní úprava nepřiměřeně přísná a to celé je pro příjemce mnohdy málo srozumitelné a na žadatele to klade velkou zátěž. O každou dávku se navíc žádá samostatně, v různých lhůtách a dokládají se různé skutečnosti, což je administrativně náročné i pro Úřad práce, případně Ministerstvo práce a sociálních věcí jako odvolací orgán.
„Cílem je nastavit systém, který je motivační. Oceňuje lidi za pracovní aktivitu, oceňuje rodiče za to, že se starají o své děti, zabezpečí školní docházku. Systém, že se vyplatí vstát a jít do práce.“
Dávka státní sociální pomoci
Pojem superdávka je zkrácené neformální označení pro dávku státní sociální pomoci (DSSP). Ta fakticky ruší a nahrazuje 4 původní dávky, a to:
- přídavek na dítě,
- příspěvek na bydlení,
- příspěvek na živobytí,
- doplatek na bydlení
(ostatní dávky zůstávají).
Jedná se tedy o úplně novou dávku, která se skládá z jednotlivých složek a ty odráží náklady domácností na bydlení a živobytí s tím, že do výše dávky se promítá vlastní aktivita domácnosti (typicky výše příjmu z pracovní činnosti, ale i například zabezpečení školní docházky dětí).
Jednotlivé složky DSSP
Dávka státní sociální pomoci je podle návrhu tvořena čtyřmi posuzovanými složkami:
- bydlení,
- živobytí,
- dítě,
- pracovní bonus.
Příspěvek bude pak možné pobírat pouze na některé složky nebo klidně na všechny, vždy podle konkrétní situace.
Základní podmínky nároku na DSSP
První podmínkou dosažení na dávku bude majetkový test – tedy posouzení finanční situace stran vlastněného majetku a příjmů. To ovšem neznamená, že by na dávku mohli dosáhnout pouze žadatelé, kteří nic nevlastní. Například vlastní nemovitost či automobil a důchodové spoření mohou jít ruku v ruce s nízkým příjmem a nárokem na dávku, protože bude naplněna některá z jejích složek.
Další podmínkou bude, aby žadatel buď pracoval, nebo byl veden na Úřadu práce, případně spadal do okruhu lidí, kteří pracovat nemohou (typicky rodiče malých dětí do 4 let, invalidé, starobní důchodci a podobně).
Odbornice: Změna insolvenčního zákona ubližuje všem. Nejvíce dlužníkům
Od 1. října 2024 platí novela insolvenčního zákona, která mimo jiné plošně zkrátila dobu oddlužení z pěti na tři roky.
Jednotlivé složky
Po splnění majetkového testu a podmínky související s prací se budou posuzovat jednotlivé složky dávky státní sociální pomoci. Výsledná hodnota dávky se pak bude odvíjet od součtu jednotlivých složek.
1. bydlení
Tato složka bude fungovat podobně jako dnešní příspěvek na bydlení. Nároková bude v případě, že náklady na bydlení překročí část rozhodného příjmu. Konkrétní podoba pak bude vycházet z takzvaných nájemních normativů, které se určují podle velikosti obce, kde se byt nachází a počtu osob, které v něm žijí. Nálady za energie dávka částečně pokryje v případě domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima.
2. živobytí
Složka živobytí se bude týkat pouze opravdu nízkopříjmových domácností, kde je příjem do 1,43násobku životního minima. Výše této podpory by měla být rovna částce, o kterou převyšuje částka na životní potřeby příjem domácnosti po odečtení 30 % na bydlení.
3. dítě
Podpora směřovaná na dítě se bude týkat pouze rodin s příjmem pod čtyřnásobek životního minima a pak se bude posuzovat konkrétní příjem rodiny a počet dětí. V tomto případě bude posuzována aktivita rodičů související prací nebo jejich evidencí na Úřadě práce a s dodržováním povinné školní docházky dětí.
4. pracovní bonus
Motivační složka superdávky má podpořit žadatele kteří pracují, případně ty, co jsou sice vedeni na Úřadu práce, ale aktivně s ním spolupracují. Její výše pak bude odvislá od příjmu žadatele. Domácnosti s příjmy do 1,6násobku životního minima mají mít pracovní bonus ve výši 40 % z celkových příjmů z pracovní aktivity.
Řízení o dávce
O nároku o dávce státní sociální pomoci by pak měl rozhodovat Úřad práce v rámci jednoho správního řízení. To by mělo být zcela digitalizované a umožnit žadatelům, aby o dávku požádali z domova. Pro osoby, které se sníženou digitální gramotností bude možné asistované podání přímo na Úřadě práce. Odvolací lhůta bude pro celé řízení prodloužena na 30 dní. O dávku nebude možné nikdy žádat zpětně, vždy musí reflektovat aktuální situaci.
„Nestává se to na výboru často, ale chtěla bych poděkovat ministerstvu práce za opoziční poslance. Jak u tohoto zákona, tak u zákoníku práce jsme se několikrát sešli a diskutovali.“
Očekávaná účinnost
V původním plánu byla očekávaná účinnost v červenci 2025. Vzhledem k množství připomínek z řad poslanců, neziskových organizací i ombudsmana pravděpodobně finální podoba dozná ještě nějakých změn. Nejbližší možný termín účinnosti by se tak mohl posunout na říjen 2025.