Dlužníci zatěžují městské pokladny. Olomouci chybí 108,5 milionu
04. března 2025
Peníze za odpady, jízdné, vodné, stočné nebo například nájemné. Za tyto a další služby dluží lidé městům a obcím. Konkrétně v Olomouci chybí v městské kase jen za uplynulý rok přes 18 milionů korun. Celkový objem pohledávek, které město předalo exekutorům, už dosahuje téměř 108,5 milionů.
Dluhy v řádu milionů korun nejsou výjimečné ani v dalších českých městech. „Musím potvrdit, že podobná situace je běžná i jinde. Výše dluhů se samozřejmě liší podle velikosti města a specifických místních podmínek, ale obecně se jedná o problém, který trápí mnoho obcí napříč celou republikou,“ uvedla Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR.
Ačkoliv někteří lidé za služby neplatí, města a obce je i nadále musí poskytovat. Typickým příkladem je svoz odpadů. Peníze od neplatičů však v městské kase následně chybí. Municipality musí tyto částky sanovat z jiných zdrojů místo toho, aby peníze vynaložily například na rozvoj města.
Chybějící částka by umožnila zvýšit například investiční činnost města o 20 %.
„Lze říci, že chybějící částka by umožnila zvýšit například investiční činnost města o dvacet procent, nebo že tato částka pokrývá všechny granty města za celý rok, město by tak jednorázově mohlo poskytnout dvojnásobnou podporu do oblastí sportu, kultury, sociální výpomoci, oprav památek a podobně,” uvedl Pavel Konečný z tiskového oddělení města Olomouc.
„Tento výpadek příjmů může vést k omezení některých veřejných služeb nebo dokonce ke zdražení poplatků za tyto služby, aby města pokryla své náklady,“ upozorňuje Vladyková.
Dluh není tabu: Charlotte Štiková a další hosté sdílí své příběhy v podcastu
Dluhy jsou problémem, o kterém lidé většinou nemluví. „Je to škoda, protože pro další dlužníky by to mohla být zajímavá inspirace, jak se k dluhům postavit,“ říká novinářka...
Municipality tak mohou jen doufat, že se dlužné částky podaří alespoň částečně vymoci. Konkrétně v Olomouci se o to snaží Oddělení vymáhání pohledávek. Sem jsou předávány pohledávky prakticky ze všech odborů a také z městské policie. Nejčastěji lidé městu dluží na správních a místních poplatcích a na pokutách.
Za dvanáct let fungování eviduje olomoucké oddělení téměř 30 tisíc vymáhacích případů v celkovém objemu přes 145 milionů korun. Za celou dobu fungování se z této částky podařilo vymoci zhruba 35 milionů korun.
Pavel Konečný potvrzuje, že značnou část z těchto dluhů mají na svědomí chroničtí dlužníci. „Oddělení se snaží o spojování případů, čímž snižuje náklady při vymáhání pro obě strany - pro město i dlužníky. Dle loňských čísel bylo 7 165 dlužných částek spojeno do 2 622 případů. Z toho je patrná kumulace dluhů u stejných osob,” říká.
Dluhová poradkyně: Mnozí lidé neví, za co dluží. Chtějí obejít pravidla
Stále více mladých do 30 let se ocitá v dluhové pasti, aniž by přesně věděli, za co své peníze utratili. „Vědí jen, že jim nestačí příjmy, přijdou za námi a teď s tím něco...
Oddělení vymáhání pohledávek zjišťuje informace o dlužnících ve vztahu k jejich případnému zaměstnání, popřípadě pobírání příjmů postavených na roveň mzdy a současně informace o prostředcích na bankovních účtech těchto dlužníků. Pokud takový majetek zjištěn není, jsou jednotlivé případy předány soudnímu exekutorovi.
„Celkový objem pohledávek předaných exekutorovi již dosahuje téměř 108,5 milionu korun,” sdělil Konečný s tím, že počet předaných případů k vymáhání dlouhodobě stagnuje. „V počtu vymožených případů evidujeme oproti minulému roku nárůst o 40 %, ve vymoženém plnění potom nárůst o 60 %, přitom počet předaných případů k vymáhání stagnuje, takže můžeme hovořit o pozitivním trendu,” dodal.