Výpověď z pracovního poměru v roce 2025 změní pravidla

Ministerstvo práce a sociálních věcích připravilo novelu zákoníku práce, která má přinést větší flexibilitu pracovního trhu v zájmu zaměstnanců i zaměstnavatelů. O některých změnách, které má tato novela přinést, jsme vás již informovali. Dnes se podíváme na to, jak a od kdy se mají změnit pravidla pro výpověď z pracovního poměru.

Zákonná úprava

Výpověď z pracovního poměru je upravena v zákoníku práce a jedná se o jeden ze způsobů ukončení pracovního poměru. Z hlediska výpovědních důvodů platí pro zaměstnance a zaměstnavatele odlišná pravidla: 

  • Zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu či bez důvodu,
  • zaměstnavatel pouze z důvodů, které jsou vymezeny v zákoně.

Délka výpovědní doby

Délka výpovědní doby je 2 měsíce. Tato lhůta zůstane ve většině případů zachována. Výjimkou, kdy dojde k jejímu zkrácení, jsou výpovědní důvody v § 52, písmeno f) až h) zákoníku práce (jedná se například o porušení povinností zaměstnance zvlášť hrubým způsobem nebo soustavné méně závažné porušování povinností, pozbytí předpokladů nebo nesplnění požadavků pro výkon sjednané práce a podobně). V těchto případech se výpovědní lhůta výpovědi dané zaměstnavatelem zkracuje na 1 měsíc. To posiluje práva zaměstnavatele, který se s problematickým zaměstnancem může rozloučit dříve.

Běh výpovědní doby

Novela počítá se změnou běhu výpovědní doby, který by měl přinést větší flexibilitu a sjednotit její délku, tak aby byla pro všechny stejná.

Nyní platí, že výpovědní doba začíná běžet až prvním dnem měsíce následujícího po tom, kdy byla výpověď doručena. To může výpovědní dobu značně prodloužit – například, pokud zaměstnanec dostal výpověď 3. 12. 2024, počíná mu výpovědní doba začne běžet až 1. 1. 2025 a skončí 28. 2. 2025 o půlnoci.

Nově má platit, že výpovědní doba začne běžet ode dne dání výpovědi. Pokud bychom použili výše uvedený případ, tak skončí poslední hodinou dne 2. 2. 2025, tedy téměř o měsíc dříve, než v předchozím případě.

Sloučení výpovědních důvodů

Podle novely by mělo dojít ke sloučení výpovědních důvodů, které se týkají zdravotního stavu. Současný zákoník práce rozeznává dva. První se týká situace, kdy zaměstnanec nesmí podle lékařského posudku konat dosavadní práci kvůli pracovnímu úrazu, onemocnění z povolání nebo ohrožení touto nemocí. Druhý pak umožňuje dát výpověď zaměstnanci, který pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku dlouhodobě zdravotní způsobilost. Oba důvody předpokládali existenci lékařského posudku a závažných zdravotních problémů, ale v praxi docházelo k zaměňování těchto výpovědních důvodů, což mohlo způsobit neplatnost výpovědi. Nově tedy bude pouze jeden výpovědní důvod, který pokryje obě situace, tedy nepříznivý zdravotní stav osvědčený lékařským posudkem.

Sporné ustanovení ohledně možnosti dání výpovědi zaměstnanci bez udání důvodu, které navrhovala část poslanců, bylo z textu novely vyškrtnuto.  Zaměstnavateli tedy zůstává povinnost opřít výpověď danou zaměstnanci o některý ze zákonných výpovědních důvodů. 

Zaměstnavateli zůstává povinnost opřít výpověď danou zaměstnanci o některý ze zákonných výpovědních důvodů. 

Předpokládaná účinnost

Na současné podobě novely panuje většinová shoda, a v tomto znění by tedy měla projít oběma komorami Parlamentu. Očekávaná účinnost byla stanovena k 1. lednu 2025, ale vzhledem k tomu, že k prvnímu čtení v Poslanecké sněmovně došlo teprve 4. 12. 2024 a další je naplánované na 17. 12. 2024 se účinnost pravděpodobně posune na jaro 2025.


Autor: Petra Andresová
Foto:  Canva.com | 4x6, Getty Images Signature