Záznam v trestním rejstříku: Kdy se maže a co je k tomu potřeba

Na naši poradnu se tentokrát obrátil pan Aleš. Jeho nový zaměstnavatel po něm chce čistý trestní rejstřík, ale pan Aleš se obává, že má v tom svém 12 let starý záznam. Zajímalo by ho tedy, jestli je možné údaje v trestním rejstříku nechat vymazat.

V mládí jsem měl divoké období, kdy jsem byl v podstatě fotbalový chuligán a několikrát jsem se na zápase dostal do nějaké potyčky. Za to jsem byl v roce 2013 odsouzen k podmíněnému trestu a taky k trestu zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce na tři roky. To mě hodně poučilo a od té doby jsem nedostal ani pokutu za parkování. Záznam v rejstříku ale stále mám a k nové práci potřebuji rejstřík čistý“ vypráví pan Aleš.

 Zahlazení odsouzení

V právní terminologii se výmazu rejstříku trestů říká zahlazení odsouzení. Podmínky pro zahlazení jsou upraveny v trestním zákoníku a liší se podle toho, o jak závažné provinění se jednalo.

1. Podmíněně odložený trest odnětí svobody, tzv. podmínka

Tento druh trestu znamená, že pachatel je odsouzený k trestu odnětí svobody (maximálně na 3 roky), ale jeho výkon se na nějakou dobu odloží (maximálně na 5 let). Pokud po tuto zkušební dobu vede pachatel řádný život, případně splní soudem uložené podmínky, nemusí nastoupit do výkonu trestu.

O tom, jestli se podmíněně odsouzený osvědčil, rozhodne automaticky soud ve lhůtě jednoho roku od konce podmínky. K zahlazení pak dojde automaticky poté, co usnesení o osvědčení nabude právní moci. Na odsouzeného se pak hledí, jako by nikdy nebyl trestán.

 2. Nepodmíněný trest odnětí svobody

Nepodmíněný trest je v českém právním řádu ten nejpřísnější a jednoduše znamená, že pachatel půjde do vězení. Pro zahlazení musí být splněna podmínka nepřetržitého vedení řádného života a podmínka zákonné doby, která je vázaná na závažnost trestného činu.  

Zákon říká, že odsouzení lze zahladit, jestliže odsouzený po výkonu trestu vedl nepřetržitě řádný život:

  • po dobu tří let, jestliže trest činil nejvíce jeden rok,
  • po dobu pěti let, jestliže trest činil více než jeden rok,
  • po dobu deseti let, jestliže trest činil více než 5 let,
  • po dobu patnácti let, jestliže byl uložen výjimečný trest.

Určující je doba skutečně vykonaného trestu, nikoliv uloženého. Pokud soud například uloží šestiletý trest a pachatel si „odsedí“ pouze 3 roky, k zahlazení odsouzení může dojít už po pěti letech vedení řádného života od propuštění z vězení, a ne až po 10 letech.

K zahlazení odsouzení může v tomto případě dojít pouze na žádost odsouzeného u soudu, kde má žadatel faktické bydliště. Nemusí se žádat o zahlazení každého trestu zvlášť, soud prozkoumá všechny trestné činy obsažené ve výpisu z Rejstříku trestů. Žádost není zpoplatněna a formulář je k dispozici například na stránkách Ministerstva spravedlnosti.  

 3. Alternativní tresty

Za alternativní tresty je možné považovat všechny tresty, které nejsou spojené s bezprostředním odnětím svobody. V českém právním řádu se tak jedná o trest domácího vězení, trest obecně prospěšných prací, trest propadnutí majetku a propadnutí věci, peněžitý trest, trest zákazu činnosti, trest zákazu pobytu, trest zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, trest vyhoštění, případně trest ztráty čestných titulů nebo vyznamenání a ztráty vojenské hodnosti.

V případě trestu obecně prospěšných prací nebo zákazu činnosti se na odsouzeného automaticky hledí, jako by nebyl souzen, v momentě, kdy je trest vykonán, takže není nutné podávat jakoukoliv žádost.

V případě odsouzení k trestu domácího vězení, propadnutí majetku, propadnutí věci, zákazu pobytu, zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, případně k peněžitému trestu za zvlášť závažný zločin může dojít k zahlazení odsouzení, jestliže odsouzený po výkonu trestu vedl nepřetržitě řádný život po dobu jednoho roku a následně odsouzený požádá soud o zahlazení odsouzení.

Odbornice: Změna insolvenčního zákona ubližuje všem. Nejvíce dlužníkům

Od 1. října 2024 platí novela insolvenčního zákona, která mimo jiné plošně zkrátila dobu oddlužení z pěti na tři roky.

Závěr pro pana Aleše

Podmíněný trest, který byl panu Alešovi uložen, by měl být již z rejstříku odstraněn automaticky.

Pro zahlazení trestu zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce splnil pan Aleš podmínku uplynutí jednoho roku a vedení řádného života. Stačí tedy jen požádat soud v místě bydliště o zahlazení tohoto odsouzení. 


Autor: Petra Andresová
Foto: profimedia.cz – ČTK / Eret Petr